Bakteryjne postaci zapalenia mieszków włosowych – zapalenie powierzchowne

Dwie najczęściej występujące odmiany zapalenia mieszków włosowych, wywoływanego przez bakterie, to powierzchowne zapalenie mieszków włosowych oraz zwykłe zapalenie mieszków włosowych.

U przyczyn powstania powierzchownego zapalenia mieszków włosowych leży zakażenie bakterią Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym. Do wystąpienia choroby przyczynia się również uszkodzenie powierzchni skóry przez wilgoć – dlatego powierzchowne zapalenie mieszków włosowych występuje przede wszystkim w krajach o klimacie wilgotnym, zaś w rejonach geograficznych leżących w klimacie umiarkowanym, szczyt zachorowań przypada na miesiące letnie.

 

– Zmiany skórne, charakterystyczne dla powierzchownego zapalania mieszków włosowych, to wypełnione ropą krostki, z których zazwyczaj wyrastają pojedyncze włosy. Wykwity skórne nie są bolesne, ani nie swędzą, po pewnym czasie pękają, tworząc na skórze strupy. Zmiany lokalizują się przede wszystkim na twarzy i szyi pacjenta, choć dość często zajęte są również doły pachowe – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Pomimo tego, że objawy powierzchownego zapalenia mieszków włosowych wydają się być łatwe do rozpoznania, istnieje kilka chorób o podobnych objawach, które powinny być wykluczone przez lekarza w trakcie tak zwanego rozpoznania różnicującego. Aby wyeliminować ten problem, warto również skorzystać z depilacji laserowej.

 

– Choroby, których efektem jest powstanie zmian skórnych o wyglądzie zbliżonym do tych typowych dla powierzchownego zapalenia mieszków włosowych to zakażenia drożdżakami, trądzik oraz kiła. Zdarza się również, że zmiany pojawiają się na skutek przewlekłego stosowania niektórych leków, na przykład glikokortykosteroidów. Powierzchowne zapalenie mieszków włosowych leczy się miejscowo lub ogólnie. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu maści z antybiotykami oraz preparatów odkażających i wysuszających zmiany, które pojawiły się na skórze w skutek choroby. Leczenie ogólne to antybiotykoterapia, dobrana tak, by działać na gronkowce, odpowiedzialnych za powstanie choroby – tłumaczy dr Igor Michajłowski.

Sprawdź też:

Bakteryjne postaci zapalenia mieszków włosowych – zapalenie powierzchowne

Dwie najczęściej występujące odmiany zapalenia mieszków włosowych, wywoływanego przez bakterie, to powierzchowne zapalenie…

Czytaj artykuł

Diagnostyka grzybicy paznokci

Prawidłowe rozpoznanie patogenu odpowiedzialnego za rozwój grzybicy paznokci ma kluczowe znaczenie dla procesu…

Czytaj artykuł

Przyłuszczyca – definicja dawniej i dziś

Terminem przyłuszczyca określano dawniej choroby o nieznanych przyczynach, przypominające łuszczycę. Termin ten z…

Czytaj artykuł