Metody leczenia łuszczycy

Łuszczyca należy do schorzeń, w której leczeniu możliwe jest stosowanie różnego rodzaju środków. Oprócz farmakologicznego leczenia miejscowego oraz leczenia ogólnego, metodami stosowanymi w leczeniu łuszczycy jest fototerapia oraz fotochemioterapia, a także leki biologiczne.

Naturalne światło słoneczne w leczeniu łuszczycy

Promieniowanie słoneczne i słona woda to naturalne czynniki, korzystnie wpływające na poprawę stanu zdrowia pacjentów z łuszczycą. Nad Morzem Bałtyckim czy nad Morzem Północnym znajdują się specjalistyczne kliniki, zajmujące się leczeniem łuszczycy. Korzystanie z kąpieli morskich oraz przebywanie na słońcu na plażach rejonu Morza Śródziemnego daje równie dobre efekty terapii. Najkorzystniejsze warunki geograficzne do naturalnej terapii występują w Izraelu nad Morzem Martwym, gdzie dostępna jest nie tylko bardzo skoncentrowana słona woda (28%), ale również występuje wyższe natężenie promieniowania UVA – z uwagi na położenie geograficzne 400 m nad poziomem morza. Ze względu na możliwość bardziej intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dla pacjentów z łuszczycą wskazany jest pobyt w górach.

Fototerapia i fotochemioterapia w leczeniu łuszczycy

Jedną z metod fototerapii jest fototerapia UVB. Zaobserwowano, że najbardziej skuteczna część spektrum UVB w leczeniu łuszczycy zawarta jest pomiędzy 304 a 314 nm.

Fotochemioterapia to połączenie promieniowania UVA z psoralenami – furokumarynami o właściwościach fotouczulających, które pod wpływem UVA hamują działanie keratynocytów oraz wykazują właściwości immunomodulujące. Psoraleny skojarzone z fototerapią UVA mogą być stosowane ogólnie, miejscowo lub w kąpieli.

Leki biologiczne stosowane w łuszczycy

Leki biologiczne to środki do leczenia łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów wprowadzone niedawno. Działanie tej grupy leków powoduje redukcję liczby komórek T, hamowanie przemieszczania komórek T, a także zmianę modelu odpowiedzi immunologicznej. Ponadto, leki biologiczne mają właściwości blokujące prozapalną aktywność cytokin, zwłaszcza TNF-?. Obecnie do leczenia łuszczycy zatwierdzone są trzy typy leków biologicznych. Obserwuje się dobrą tolerancję leków biologicznych, stosowanych w monoterapii, ponadto leki te są względnie bezpieczne. Objawy co do bezpieczeństwa stosowania dotyczą infekcji oraz reakcji w miejscach infekcji, rozwoju tocznia rumieniowatego – choroby o podłożu autoimmunologicznym, a także reaktywacji ukrytej gruźlicy.