Pytania i odpowiedzi

 • Czy łuszczycę można odziedziczyć?

  Tak, łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Na razie wiadomo, że powoduje ją nadmierna liczba podziałów keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka, a także przyspieszony i nieprawidłowy cykl ich dojrzewania. Co konkretnie sprawia, że tak się dzieje – wciąż nie wiadomo. Właśnie dlatego leczenie łuszczycy jest tak trudne i długotrwałe. U co trzeciego chorego na łuszczycę, dolegliwości te pojawiają się także u co najmniej jednego członka rodziny. Znamy nawet część genów, które odpowiadają za rozwój łuszczycy. To PSORS2, PSORS3, PSORS4, PSORS5, PSORS6, PSORS7 oraz PSORS8. Nie wiadomo jednak jaką konkretnie rolę odgrywają w procesie chorobowym.

 • Czy łuszczyca może pojawić się u osoby dorosłej?

  Tak. W tym przypadku mówimy o łuszczycy typu II. Występuje ona jednak sporadycznie po 40. roku życia, a najczęściej pojawia się po sześćdziesiątce. Pocieszeniem może być fakt, że ten typ łuszczycy ma łagodniejszy przebieg i praktycznie nie obserwuje się dziedziczenia choroby.

 • Czy łuszczycę można całkowicie wyleczyć?

  Niestety, na razie nie. Mamy sporo możliwości terapeutycznych, stosowanych w leczeniu łuszczycy, ale żaden ze środków i sposobów nie gwarantuje całkowitego pozbycia się choroby. Wszystko dlatego, że mechanizm genetyczny choroby wciąż nie został poznany. Nawroty występują praktycznie u każdego pacjentów, bo nie ma też skutecznej profilaktyki przed pojawieniem się objawów łuszczycy. Przy łuszczycy występującej na mniej niż 10% powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe. Jeśli zmiany atakują większą część ciała, dołącza się do tego leczenie ogólne.

 • Co może wywołać pojawienie się łuszczycy?

  Najprawdopodobniej na pojawienie się łuszczycy wpływa promieniowanie UV i promieniowanie X, ale także wykonywanie tatuaży, dermabrazji, a nawet zabiegów chirurgicznych i szczepień oraz wszystkich zastrzyków podskórnych czy śródskórnych. Łuszczyca pojawia się także na skutek ukąszenia owada, po akupunkturze i stosowanej jeszcze niekiedy terapii pijawkami. Mogą ją powodować także paciorkowce w gardle oraz choroby przewlekłe z AIDS na czele. Lepiej unikać też leków przeciwzapalnych, a także beta-blokerów.

 • Gdzie najczęściej pojawia się łuszczyca?

  Nie ma jednego obszaru ciała, który zazwyczaj atakuje łuszczyca. W każdym miejscu objawy łuszczycy wyglądają jednak tak samo. Zmiany mogą występować na owłosionej skórze głowy, pachwinach, pachach, pępku, szparze międzypośladkowej, a nawet na podeszwach stóp. Zdarzają się też na paznokciach, a nie zwykle rzadko również w okolicach prącia, na fałdach i zgięciach, wargach oraz błonie śluzowej jamy ustnej.

 • Czym jest objaw świecy przy łuszczycy?

  Łuszczyca w 70% przypadków łączy się ze świądem. Jednak rozdrapywanie zmian nic dobrego nie przyniesie. Jeśli łuski łuszczycy będą zdrapywane, pojawi się właśnie tzw. objaw świecy. Łuski odpadają wtedy od skóry, przypominając swą strukturą wosk świecy.

  Znany jest także tzw. objaw ostatniego małego płatka skóry. Mówi się o nim wówczas, gdy po usunięciu wszystkich łusek pozostanie wilgotna, cienka, prześwitująca warstwa skóry, pokrywająca ognisko chorobowe. Sama zmiana chorobowa jest sucha, bo chroni ją ostatnia warstwa skóry.

  Przy łuszczycy mamy też tzw. objaw Auspitza, czyli niewielkie krwawienie po usunięciu ostatniej warstwy skóry.